آموزش کلاسیک ساخت زیورآلات رزینی

با محتویات پکیج آمیتیس

قبل از هر چیز لازم است بدانید مواد موجود در این پکیج، به عنوان مصرف صنعتی کاربرد داشته و به همین دلیل مناسب افرادی با توانایی فیزیکی پایین (خردسالان) یا افراد فاقد آگاهی و اطلاعات لازم، نیست. ضمن اینکه این مواد که در دسته رزین‌های صنعتی قرار دارند، به هیچ عنوان سمی و خطرناک نبوده و تنها دلیلی که برای پوشیدن دستکش در تمام مراحل کار داریم، جلوگیری از چسبیدن رزین‌ها، رنگ‌ها و سایر مواد درون بسته به دست‌ها است که پاک کردن آن بسیار دشوار است.

به هیچ وجه از الکل، بنزین، تینر و مواد مشابه برای شستن دست‌ها استفاده نکنید!

این مطلب را به دقت خوانده، موارد احتیاط را به خاطر سپرده و سپس اقدام به ساخت اولین اکسسوری رزینی خود نمایید!

مطالب این بخش، اصول کلی ترکیب مواد، قالب‌ریزی، زمان‌بندی‌ها و در نهایت خلق یک کریستال زیباست که شما با خلاقیت و توانایی‌های خود می‌توانید ضمن رعایت اصول کلی، با ترکیب رنگ، اضافه‌کردن موارد تزئینی، پودرهای شب‌تاب و هزاران انتخاب دیگر به خاص بودن محصول خود بیفزایید.


مواد و وسایل کلی مورد نیاز:

 • رزین اپوکسی
 • هاردنر
 • قالب (سیلیکونی، پلاستیکی، فلزی و …)
 • دستکش
 • پیاله مدرج
 • ظرف مخلوط کردن مواد
 • چوب هم‌زن

سایر موارد (انتخابی):

 • رنگ اکریلیک، جوهری و …
 • سنگ و مهره تزئینی، پولک‌ رنگی، اکلیل و …
 • زنجیر، گیره گوشواره، دستبند و انگشتر، فریم فلزی یا پلاستیکی و …

 • ظرف حاوی رزین اپوکسی (A) و هاردنر (B) را به صورت کاملاً در بسته، حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه داخل یک ظرف آب گرم بگذارید تا مواد درون آن نرم شده و در هنگام مخلوط شدن و قالب‌گیری، کاملاً روان باشند.
  مهم: به هیچ وجه مواد را با حرارت مستقیم، گرم نکنید!
  دقت کنید که ظرف مواد، دربسته باشد تا نتیجه کاملاً شفافی داشته باشید.

  مواد را پس از مخلوط کردن، گرم نکنید!
 • قالب خود را روی یک سطح کاملاً صاف و بدون حرکت بگذارید. دقت کنید محیطی را که برای این کار انتخاب می‌کنید، فاقد گرد و غبار بوده و در نظر داشته باشید که قالب باید حداقل ۲۴ ساعت در این محل به صورت ثابت بماند. بهتر است برای شروع، از قالب سیلیکونی چند منظوره درون پکیج استفاده کنید. این قالب فوق‌العاده زیبا و با کیفیت، امکان استفاده هزاران باره را بدون کوچک‌ترین تغییر حالت و پایین آمدن کیفیت، به شما می‌دهد.
  مهم: قالب را قبل از استفاده، کاملاً تمیز کرده تا هیچ گرد و غباری درون آن نباشد!
  مهم: پس از استفاده از قالب، آن را با آب و صابون مایع یا مایع ظرفشویی رقیق بشویید!
 • در این مرحله می‌توانید تزئیناتی که به دلخواه شماست، از قبیل سنگ‌ها و مهره‌های رنگی، عکس مورد علاقه، یک برگ گل، تعدادی پولک رنگی و هر چیز دیگری که ارتباط مستقیم با خلاقیت شما دارد را آماده کرده و در دسترس داشته باشید.
 • بسته به حجم قالبی که انتخاب کرده‌اید، مقداری از رزین اپوکسی (A) را درون پیاله مدرج ریخته و مقدار آن را از روی درجه‌بندی ظرف به خاطر سپارید، سپس ۶۰ درصد از این مقدار را از هاردنر (B) برداشته و هر دو مواد را در یک ظرف بزرگ‌تر (مثل یک لیوان یکبار مصرف پلاستیکی) ریخته و با چوب هم‌زن درون پکیج، مواد را به آرامی و ملایمت با هم مخلوط کنید. هر قدر این عمل را به آرامی انجام دهید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. این عمل را به مدت ۳ دقیقه تمام انجام دهید و مطمئن شوید که تمام مواد با هم مخلوط شده‌اند. مخلوط شدن مواد در این مرحله بسیار مهم بوده و سعی کنید همه اطراف ظرف، به خصوص دیواره‌های کناری را با بقیه مواد مخلوط کنید. در این مرحله، می‌توانید رنگ‌های شفاف جوهری، پودری یا اکلیل را به دلخواه با رزین‌ها مخلوط کنید.
 • حالا مواد شما برای قالب‌گرفتن آماده است. مقدار کمی از آن را درون قالب بریزید به گونه‌ای که کمتر از نصف قالب را پُر کند. سپس موارد تزئینی خود را روی رزین‌های ریخته شده در قالب قرار دهید و در آخر، باقیمانده مواد را روی آن بریزید تا قالب شما پُر شود.
 • در صورتی که موارد تزئینی شما سنگین است، باید ابتدا لایه زیرین به مدت چند ساعت بماند تا کمی سفت شده و موارد تزئینی شما در آن فرو نرود. برای مرحله دوم، رزین جدید درست کنید تا پس از ریختن رزین مرحله دوم، تزئینات شما، وسط کریستال قرار گیرد.
  مهم: دقت کنید که مواد سرریز نشود.

اگر در این مرحله احساس کردید که مقداری حباب هوا درون رزین‌های ریخته شده در فرم قالب، به وجود آمده، می‌توانید پس از ریختن مواد، یک سشوار را با حرارت گرم، به آرامی و با فاصله حدود ۲۰ سانتی‌متر، روی سطح مواد حرکت دهید تا حباب‌ها بیرون آیند. در صورت احتیاط کافی، می‌توانید از شعله فندک آشپزخانه برای از بین بردن حباب‌ها استفاده کنید (پیشنهاد می‌شود برای این کار، حتماً ویدئوهای مربوطه را ببینید).

 • در این مرحله کار شما پایان یافته و باید به مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت (بسته به اندازه قالب و دمای محیط) زمان را سپری کنید تا محصول شما کاملاً سفت و شیشه‌ای شود. البته پس از ۵ تا ۱۰ ساعت، مواد به صورت نسبی خشک شده، اما هنوز مستعد جذب گرد و غبار و اثر انگشت است.
 • محصول نهایی پس از طی این زمان به راحتی از قالب سیلیکون جدا شده و نتیجه کار، هر قدر هم که مبتدی باشید، باز هم شما را شگفت‌زده و راضی خواهد کرد.

ویدئوی آموزش کلاسیک ساخت زیورآلات با رزین اپوکسی شفاف آمیتیس